Polska firma Software Mind idzie w Web 3.0

Web 3.0 w Polsce? Jeżeli wierzyć dzisiejszej „Rzeczpospolitej", w naszym kraju powstają „nowoczesne technologie wspomagające wyszukiwanie informacji w Internecie". Tworzy je polska firma Software Mind.

Software Mind specjalizuje się w technologiach semantycznych - pisze „Rzeczpospolita". Zastosowane w wyszukiwarkach internetowych pozwalają na rozpoznawanie kontekstu zadawanych im pytań, jak w Web 3.0. Dzięki temu w przyszłości będą szukać nie tylko wskazanych przez internautę słów kluczowych, ale także rozumieć konkretne pytania, np. „ilu obywateli liczy Polska?”.

W obszarze technologii semantycznych, Software Mind deklaruje na swoich stronach internetowych, że chce się rozwijać w trzech kierunkach:

  1. Corporate Semantic Web – obszar B2B, w którym Software Mind będzie świadczyć usługi oraz wytwarzać komponenty w zakresie integracji i analizy informacji przechowywanych w systemach korporacyjnych firm. Rozwiązania takie dadzą pełniejszy i automatyczny dostęp do wiedzy pracownikom korporacji.

  2. Aplikacje wertykalne – obszar B2C w ramach, którego Software Mind planuje tworzyć produkty branżowe dla finansów, medycyny i turystyki, wykorzystujące zastosowanie analizy znaczeniowej. Produkty te umożliwią budowanie nowych jakościowo usług dla konsumentów.

  3. Collective Inteligence – obszar administracji publicznej - Software Mind planuje budowę rozwiązań wykorzystujących wiele rozproszonych źródeł danych, których przetwarzanie, analiza i wnioskowanie odbywać się będzie w czasie rzeczywistym. Przykładem rozwiązań tego typu są systemy wsparcia zarządzania sytuacjami kryzysowymi.

Co ciekawe, Software Mind już uczestniczy w konsorcjum dziesięciu międzynarodowych firm i ośrodków naukowych, które realizują na zamówienie Unii Europejskiej projekt WeKnowIt. Celem projektu jest wytworzenie nowatorskich technologii umożliwiających wielowymiarową analizę danych pochodzących z różnych źródeł.

Brzmi to bardzo interesująco, wręcz nieprawdopodobnie. Jak pisze „Rzeczpospolita", plany tej krakowskiej spółki są bardzo ambitne. Software Mind chce wejść na GPW, a także na rynek amerykański i brytyjski.

> Wiedzieć więcej:

> Tag: ,

Komentarze

Admin pisze…
Aż zazdroszczę. Nie nadążam ponadto za tym wszystkim. Za szybko się wszystko dzieje. A jestem młody.
Anonimowy pisze…
Fajny blog i ma wysoką pozycję...
Zapraszam do mnie na www.dark-pc.pl
Unknown pisze…
Fajny blog i ma wysoką pozycję...
Zapraszam do mnie na www.dark-pc.pl
Anonimowy pisze…
Bzdura, bzdura, bzdura... Niestety, "polska firma Software Mind" to żaden potentat Web 2.0, żadne polskie Google, czy coś takiego;-) Jak były pracownik owej "firmy" czuję się zobowiązany wyprostować fałszywy obraz tworzony nieudolnie przez SM w Internecie. Software Mind to taka odrobinę większa "firma-krzak": coś w stylu: wczoraj robiliśmy stronki www, dzisiaj jesteśmy rekinami IT:-). Jeśli ktoś sobie wyobraża "polskie Google, które zrewolucjonizuje Internet" to jest w błędzie - niech przyjedzie do Krakowa na ul. Bociana i niech zobaczy siedzibę Software Mind (czyli te niecałe dwa piętra w biurowcu leżącym obok składowiska złomu, w których permanentnie śmierdzi smażonym olejem ze stołówki ala PRL; że klimatyzacji nie ma to chyba nic dziwnego). Jakie są standardy traktowania pracownika w tej firmie to nawet wspominał nie będę, podobno przebili Comarch. Dość napisać, że każdy kto ma trochę oleju w głowie, ucieka stamtąd gdzie pieprz rośnie.