Jak bloger Faux News czuwa nad Dworcem CentralnymLudzie mają różne manie, pasje i hobby. Jedni łowią ryby na muchę, inni robią zdjęcia samolotów, a fotograf i bloger o pseudonimie Faux News jest fanem Dworca Centralnego w Warszawie. Gazeta.pl pisze o nim: „bloger, który czuwa nad Centralnym".

Ponad pół roku po remoncie Dworca Centralnego na Euro 2012, Faux News  „fotografuje przeciekające dachy i cieknące pociągowe toalety, a ostatnio - opustoszałe, brudne szklane kubiki w hali głównej", pisze autor wywiadu z Faux Newsem pt. „Bloger z aparatem. To on czuwa nad Dworcem Centralnym". 
„Zdarza się, że moje zdjęcia, filmy z dworca coś zmieniają. Ktoś coś naprawi, ktoś zareaguje, zmieni się coś" - mówi Faux News w wywiadzie. 

Jego zdjęcia i filmy na YouTube, gdzie prowadzi stronę Faux News, wywołały już kilka razy wiele szumu. W marcu 2012 r. Faux News sfotografował kolejarza, który sikał na środku peronu na Dworcu Centralnym i wezwał policję. Kolejarz, który okazał się być Przewodniczącym Związku Zawodowych Kolejarzy Małopolski, dostał mandat i stracił pracę. Afera wzburzyła branżę kolejową. To co robi Faux News, to dziennikarstwo obywatelskie, które jest uzupełnieniem informacji w tradycyjnych mediach. 

Dziennikarstwo obywatelskie (ang. civic journalism, citizen journalism, franc. journalisme citoyen) lub uczestniczące jest rodzajem dziennikarstwa uprawianego przez amatorów w interesie społecznym - tłumaczy Wikipedia. 

Ważny jest tu cel: interes społeczny. To właśnie ten cel odróżnia działalność nieprofesjonalnych dziennikarzy od działalności innych twórców treści w internecie. Dziennikarstwo obywatelskie jest w prostej linii kontynuacją online działalności stowarzyszeń, fundacji i innych mniej lub bardziej formalnych grup społecznych. 

> Wiedzieć więcej o dziennikarstwie obywatelskim:

> Wiedzieć więcej o serwisach opartych na dziennikarstwie obywatelskim:

Komentarze

artlinestudio pisze…
Fajny wpis, niezły miał koleś pomysł. Ogólnie fajnie prowadzony blog. :)